Terminy krawieckie

Stębnowanie (stębnówka):
dodatkowe przeszycie wzdłuż szwu. Podkreśla szew. Najczęściej stębnuje się wąsko, czyli w odległości ok. 2 mm od brzegu. Można też ostębnować szew na szerokość stopki. W tym celu należy ustawić zewnętrzny brzeg stopki maszyny na brzegu materiału i stębnować w odległości 0,5 cm. Swetry grube wymagają zwiększenia tej odległości.  Jeżeli stębnówka ma być szersza, przydatny jest tzw. przymiar kantowy (dodatkowe wyposażenie maszyny). Do ostębnowywania radzimy używać typowych nici (podwójnej lub pojedynczej nitki), nici do dziergania dziurek lub specjalnych nici do stębnówek. Bardzo dekoracyjne są stębnówki wykonane podwójną igłą.
Odszycie:
część skrojona z materiału, służąca do odszywania brzegów i podkrojów. Odszycie powinno mieć kształt brzegu, który ma wykończyć. Dlatego wykrój często nie zawiera odszyć jako oddzielnej części. Jest ono wtedy na¬rysowane na odpowiedniej części wykroju, np. wykroju przodu, i należy je tylko oddzielnie przekalkować. Zazwyczaj ma ten sam kierunek nitki co odszywana część odzieży. Jeżeli jest inaczej, kierunek nitki jest zaznaczony oddzielnie. Odszycie skrojone z całością: wzdłuż prostych brzegów można odszycie skroić wraz z główną częścią. Nie trzeba wtedy odszywać brzegu. Takie odszycie należy tylko zagiąć pod spód.
Rozciągnięcie:
może być niezbędne do nadania odpowiedniej formy. Krótszy brzeg należy rozciągnąć tak, aby zrównał się długością z brzegiem, do którego ma być przyszyty. Należy przeprasować materiał żelazkiem z nawilżaczem, rozciągając przy tym odpowiednio brzeg. Radzimy najpierw przeprasować na próbę kawałek materiału. Oznaczenie rozciągnięcia jest narysowane na wykroju.
Wdanie:
jest odwrotnością rozciągnięcia. Często wdaje się materiał w szwach ramion. Tył jest zazwyczaj szerszy od przodu. Przy zszywaniu brzegów należy ściągnąć tył tak, aby pasował do przodu. Nie powinny przy tym powstać fałdki. Radzimy przeszyć najpierw długimi ściegami tuż obok linii szwu i ściągnąć odpowiednio nitkę. Zszywać części po stronie wdanego brzegu.
Przymarszczenie:
zmniejszanie obwodu na brzegu. Po obu stronach zaznaczonej linii szwu należy przeszyć długimi ściegami. Ściągnąć spodnią nitkę na odpowiednią długość. Końce nitki owinąć wokół wpiętych w poprzek szpilek. Rozłożyć równomiernie marszczenie. Przy zszywaniu przymarszczonego i gładkiego brzegu należy szyć zawsze po stronie marszczenia. Dzięki temu można łatwo sprawdzać, czy materiał układa się równo. Po zszyciu brzegów należy wypruć widoczne na wierzchu nitki marszczenia. Jeżeli części przeznaczone do marszczenia są duże, radzimy podzielić brzeg na kilka mniejszych odcinków i marszczyć je oddzielnie.

Tags: , , ,